61 Yurt Haber

Hayali Gerçek Oldu 100. Yılında

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hayali Gerçek Oldu 100. Yılında
21 Haziran 2023 - 23:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Trabzon’un yüzyılını yaşayan yaşlı çınarların anlatımıyla kayıt altına alındığı “HAYKIRIŞLAR” kitabı okurlarıyla buluşuyor.

Gazeteci-Yazar Kemal Çuman tarafından hazırlanan, Trabzon’un değişik ilçelerinden 80 yaşın üstündeki 46 çınarımızla yaklaşık yüzyıl geriye giderek anlattıkları anılar ve yaşanmışlıklar geçmişten bu güne ışık tutuyor. Yayınlanan kitapla ilgili açıklamada bulunan Gazeteci-Yazar Kemal Çuman, “Bu kitapta, insanlık tarihine ev sahipliği yapan Trabzon’un değişik yerlerinde yaşayan çınarlarımızın farklı hikâyelerini bulacak ve şimdiye kadar ortaya çıkmamış tarihi geçmişimize bir yolculuk yapacağız. Tarihin tozlu yaprakları karıştırıldığında dünyada olduğu gibi ülkemizde ve Trabzon’da da topluma mal olmuş acı tatlı pek çok olay yaşandığını görürüz. Üzerinden uzun yıllar geçtiğinden kimi unutulan ve kayıt altına alınmayan nice yaşanmışlıklar, 80 yaşın üzerinde 46 çınarımızla yaptığım söyleşilerle gün yüzüne çıktı. Bu eseri yazmamdaki en büyük amaçlarımdan biri de, özellikle gençlerimize yönelik, geçmişteki zorlukları görüp geleceklerini inşa ederken, daha büyük işler başarabilmeleri, hayatın zorluklarına karşı daha dayanıklı olabilmeleri için gerçek bir hayat dersi olmasıdır. “Bizim zamanımızda” diye başlayan cümleler var ya! Söyleşi yaptığım yaşlılarımızın saatlerce usanmadan bıkmadan konuştuklarına şahit oldum. Siz, sohbet ettiğiniz bir yaşlının günümüzden bahsettiğini hiç gördünüz mü? Onun gözü daima eskidedir. Sürekli geçmişten bahsederek, üzüntülü olduğu zamanları hatırladıkça yaşadığı anıları etrafındaki insanlarla paylaşmaya başlayarak geçmişten güç aldıklarını görürüz. Hele yaşlıların “Bizim zamanımızda” diye başlayan, “Günümüzde yalnız kaldık” şeklinde biten cümleleri var ya! Ardından anlatılan zorlukla mücadelenin yaşandığı tecrübenin getirdiği cümleler gibidir. Yaşlılık, sonbaharda dökülen yapraklar gibidir; bir daha baharı gelmez. Son pişmanlık fayda vermez! Bir yandan toplumun tümüne, yaşlılara nasıl davranmamız gerektiğini ve onlardan geçmişle ilgili her türlü bilgiyi nasıl alabileceğimizi düşünürken, kendim dâhil olmak üzere hepimiz belli bir yaşa geldiğimizde, “Ah keşke büyüklerimin anlattıklarını kayıt altına alsaydım” pişmanlığı ile karşı karşıya kaldık. Ama şu bir gerçek ki, gençliğimizde bize kimse yol göstermediği gibi, kendimiz de bu konuları hiç düşünmemişiz. İnşallah bu yazdığımız kitap, gelecek kuşaklara bizim düştüğümüz durumla ilgili bir mesaj vermiş olur. Yaklaşık 5 yıl süren zor ve meşakkatli bir çalışmamın sonucu olarak yaşlı çınarlarımızla yaptığım söyleşilere tanıklık etmek, hayatımın en önemli anları olarak hafızamda kalacaktır. Hayatını kaybeden çınarlarımıza Allah’tan rahmet, hayatta kalanlara sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Yazar Kemal Çuman Trabzon’un Çaykara İlçe sakinlerinden emekli 1959 doğumlu 63 yaşında evli 3 evlat babasıdır.

Dostlarımı İmza Günüme Bekliyorum; Yayınlanan kitap için imza günü 24 Haziran 2023 Cumartesi günü Saat 13:00 ile 17:00 arasında Yavuz Selim Bulvarı Cumhuriyet Mahallesi Özgür Caddesi No:16 adresinde bulunan Sanatevi bahçesi Ortahisar /TRABZON’da yapılacaktır.

Kaynak : ( Şalpazarı Ses )

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Copyright © 2021 | Bu Site ALİ RIZA EROĞLU Tarafından Hazırlanmıştır.

googleplay
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial