61 Yurt Haber

İstanbul’da kendini kaybetmek ve yeniden bulmak üzerine bir film; Aniden, 22 Aralık’ta vizyonda!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İstanbul’da kendini kaybetmek ve yeniden bulmak üzerine bir film; Aniden, 22 Aralık’ta vizyonda!
21 Aralık 2023 - 14:28
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünya prömiyerini Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde yapan Melisa Önel’in yeni filmi “Aniden,” Rotterdam Film Festivali’nde gerçekleştirdiği Avrupa prömiyerini ardından Kuzey Amerika’nın en saygın film festivallerinden Vancouver Uluslararası Film Festivali’nde izleyici ile buluşmuştu. Türkiye prömiyerini Ankara Film Festivali’nde gerçekleşen ve başrol oyuncuları Defne Kayalar ve Öner Erkan’ın en iyi oyuncu ödülleriyle döndüğü Aniden, 22 Aralık’ta sinemalarda.

Dünyanın önde gelen kültür yayınlarından Variety’nin “Kendini Aniden bulduğunda” başlığıyla duyurduğu Aniden’i, eskiden yaşadığı kentte yani İstanbul’da, kendini yeniden bulmak için kayıplara karışan bir kadının hikayesi olarak yorumluyor. Variety, başka bir yönetmenin ellerinde bir polisiye, macera veya kayıp bir kadının geride kalan ailesinin dramına dönüşebilecek filmin, Melisa Önel’in bakış açısıyla bambaşka bir yere odaklandığını ve Defne Kayalar tarafından canlandırılan 40’lı yaşlardaki Reyhan karakterinin ortadan kayboluşunun, bir kendini keşfetme hikayesi olduğunu belirtiyor.

Feminist aktivist Esmeray’ın hayatını konu alan ödüllü belgeseli “Ben ve Nuri Bala” ve Berlinale’de prömiyerini yapan “Kumun Tadı” ile tanıdığımız Melisa Önel, “Aniden”in senaryosunu Uçurtmayı Vurmasınlar’ın yazarı Feride Çiçekoğlu ile birlikte kaleme almış ve bu hikayede “ İnsanın kendini gerçekleştirmesi için aileden, anneden ve dolayısıyla rahimden kopması, kimi güvenli alanları yok etmesi gerekli midir, özgürlük tüm kimliklerden sıyrılmak mıdır…Aidiyet sınırlayıcı mıdır, özgürleştirici midir?” sorularını kovaladıklarını belirtiyor.

‘Aniden’ filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazanan Defne Kayalar, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Bu bir yönetmen filmidir. Kadınlar bir araya gelip anlattılar hikâyeyi. Beni de bu hikâyeye dâhil ettiler. Kadınların hikâyelerinin kadınlar tarafından anlatılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü aslında anlatılandan çok daha zenginiz, çok daha renkliyiz, çok daha güçlüyüz” diyerek filme dair düşüncelerini dile getirmişti.

Başrollerinde Defne Kayalar, Öner Erkan, Şerif Erol, Ayşenil Şamlıoğlu’nun izlediğimiz kadroda Dilan Çiçek Deniz konuk oyuncu olarak yer alıyor.  Aysel Yıldırım, Mehmet Bilge Aslan, Esra Kızıldoğan’ın rol aldığı filmde dizilerden tanınan çocuk oyuncu Su Çeper de bulunuyor.

Aniden Film ve Vigo Film’in yapımcısı olduğu “Aniden” T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği almış bir Türkiye – Almanya- Sırbistan ortak yapımıdır.  “Aniden” in yönetici yapımcılarının arasında Sinan Eczacıbaşı ve Fırat İşbecer bulunuyor.

Fragman Youtube Link’i: https://www.youtube.com/watch?v=DH1RIti7NIM

Melisa Önel Hakkında:

İzmir doğumlu Melisa Önel, ABD’deki Tufts Üniversitesi’ndeki lisans eğitimi sonrasında Film Çalışmaları yüksek lisansı ile eğitimine devam etti.

Fotoğraf sanatında kullandığı fotogratografik görsel anlatımını sinema alanına taşıyan Melisa Önel’in 2007 yılında çektiği ilk kısa filmi Omega Tilki, Hisar Kısa Film (2007) seçkisinde yer verilen 10 kısa filmden birisi oldu. Ardından ilk Belgesel filmini 2009 yılında çekti. Feminist aktivist Esmeray’ın hayatını konu alan Ben ve Nuri Bala (Me and Nuri Bala) ile 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden Altın Portakal ödülü aldı.  Melisa Önel’in ilk uzun metraj filmi olan Kumun Tadı (Seaburners) 2014 yılında Berlin Film Festivali’ndeki dünya galasından sonra Türkiye galasını 33. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma bölümünde yaptı. Omnibus bir film olan Kıyıdakiler (2016) yapımında kısa filmi ile yer aldı.

Kısa Sinopsis

Reyhan uzun yıllar Hamburg’da yaşadıktan sonra kocasıyla kısa bir süre için İstanbul’a dönmüştür. Hamburg’a geri dönüşlerinin arifesinde Reyhan koku alamadığını fark eder, doktor tetkikleri ciddi bir sağlık sorunu olabileceğini işaret ettiğinde ise Reyhan bunu kabullenmek yerine şehirdeki geçmişinin peşine düşer.

Aniden Film Künye

YÖNETMEN                                       Melisa Önel

SENARYO                               Feride Çiçekoğlu

Melisa Önel

OYUNCULAR                                    Defne Kayalar
                   Öner Erkan
                   Şerif Erol
                   Ayşenil Şamlıoğlu

                   Dilan Çiçek Deniz
                   Aysel Yıldırım
                   Esra Kızıldoğan
                   Mehmet Bilge Arslan

YAPIMCILAR                                    Alara Hamamcıoğlu Bayraktar (VİGO FİLM)                                                                               Melisa Önel (ANİDEN FİLM)

ORTAK YAPIMCILAR                       Susanne Mann, Martin Rehbock, Paul Zischler                                                                   (ZISCHLERMANN FILM),

Jelena Angelovski, Ivan Pribicevic                                      (DIGITALKRAFT)

YÖNETİCİ YAPIMCILAR                  Sinan Eczacıbaşı

                   Fırat İşbecer

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ                   Meryem Yavuz

KURGU                                    Özcan Vardar

SANAT YÖNETMENİ                         Natali Yeres

ÖZGÜN MÜZİK                        Branislav Jovancevic

YARDIMCI YÖNETMEN                    Cansu Özaltun

SES KAYIT                               Nenad Sciban

YARDIMCI YAPIMCI                         Thierry Lenouvel (Ciné-Sud PROMOTION)

YÜRÜTÜCÜ YAPIMCI                       Önder Önsal

CAST DİREKTÖRÜ                            Ezgi Baltaş

SES TASARIM SUPERVİZÖRÜ                    Nico Berthold

SES TASARIM                                    Timo Lindemann

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Copyright © 2021 | Bu Site ALİ RIZA EROĞLU Tarafından Hazırlanmıştır.

googleplay
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial