61 Yurt Haber

Ahmet Kaya’nın aranjörü müzisyen Osman İşmen, Ahmet Kaya’nın en meşhur besteleri ile ilgili şoke eden açıklamalar yaptı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ahmet Kaya’nın aranjörü müzisyen Osman İşmen, Ahmet Kaya’nın en meşhur besteleri ile ilgili şoke eden açıklamalar yaptı.
27 Temmuz 2023 - 12:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zeki Müren, Bülent Ersoy, Sibel Can, İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Ferdi Özbeğen, Sezen Aksu, Ahmet Kaya ve Selda Bağcan gibi Türkiye’nin en önemli sanatçılarının albümlerinde aranjörlük yapan aranjör ve besteci Osman İşmen, ses sanatçısı ve magazin yazarı Onur Akay’ın internet sitesine özel bir röportaj verdi.

Bugüne kadar 800 albüm ve 10 bine yakın beste yaparak Türkiye’de bir rekora da imza atan Osman İşmen, Ahmet Kaya’nın en meşhur besteleri ile ilgili şoke eden açıklamalar yaptı. İşmen, “İsmim geçmeyen Ahmet Kaya’nın 5 tane bestesi benimdir. Ahmet politik bir sanatçı olduğu için, ne zaman ve hangi şarkıdan mahkeme açılacak, dava olacak belli değildi. Bende hep bu durumlardan uzak durmuşumdur. Kendi adıma albümlerde o dönem ismimi kullanmak istemedim. Onun için gizledim. Mesela ‘Cinayet Saati’ mahkemelik olmuştu o zaman. Atilla İlhan’ın sözleridir… O zaman bir sözden bile mahkeme açılabiliyordu. Yani Ahmet’in adını yazmıştık ama öldükten sonra maalesef karısı hepsine sahip çıktı ve sahiplendi. “Türkiye’de Ahmet Kaya bestesi olarak bilinen hangi 5 şarkının bestesi aslında size ait?” sorusuna, “Tedirgin, İlahi, Haydar, Cinayet Saati, Beni Vur benim bestelerimdi…” cevabını vererek en çok bilinen ve dinlenen şarkıları saydı.

“Cinayet Saati” isimli eserin hikâyesini de anlatan usta müzisyen, “Bir gün Ahmet Kaya, ‘Atilla İlhan’ın bir şiiri var, 5 senedir bende. Bununla uğraşıyorum ama bir türlü besteleyemedim, lanet olsun.’ dedi. Dedim ver bakayım. Eve gittim ve besteyi o gece o bitirdim. Biraz kural dışı oldu. Şiirsel anlamda şarkı çıktı ortaya. Ahmet’e dinlettim şaşırdı, ‘pes’ dedi. Bayıldı şarkıya ve hemen albüme koyduk. Hatta Tedirgin bestem albüm ismi olmuştu.” ifadelerini kullandı.

“AHMET KAYA KEŞKE KEBAPÇI OLSAYDI”

Ahmet Kaya ile olan bir anısını ise şu sözlerle anlattı:

“Mesela stüdyoda Çarşamba günü kayıtlar başlayacak, Salı gününden baharatlar, acı biberler gelirdi. Ondan sonra tencereyi getirirdi. Çünkü Ahmet stüdyoyu lokantaya çevirir, kebapçı dükkânını kurardı. Güveç ve çiğ köfte yapardı. Şunu söyleyebilirim, hayatımda yediğim en iyi çiğ köfte ve güveçti. Ahmet Kaya Keşke kebapçı olsaydı.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Copyright © 2021 | Bu Site ALİ RIZA EROĞLU Tarafından Hazırlanmıştır.

googleplay
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial