61 Yurt Haber

DOĞRUYU SÖYLEYECEK KADAR CESUR MUSUN? / Parrhesia 9 – 12 Mart 2023 Istanbul Concept 16 Sanatçısı ile Art Ankara 9.Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nda!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DOĞRUYU SÖYLEYECEK KADAR CESUR MUSUN? / Parrhesia 9 – 12 Mart 2023 Istanbul Concept 16 Sanatçısı ile Art Ankara 9.Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nda!
14 Mart 2023 - 21:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

“Samimiyet ve insana değer verme” ilkesinden ödün vermeyen çalışmaları ile dikkat çeken sanat kurumu Istanbul Concept, yine iddialı bir tema ve seçki ile 9-12 Mart’ta gerçekleşen Art Ankara-9.Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nda yer alıyor.

Istanbul Concept, PARRHESİA başlıklı bu seçkisinde temsil ettiği sanatçıları ile birlikte “Doğruyu Söyleyecek Kadar Cesur musun?” sorusunu irdeliyor. İlk kez Antik Yunan’da kullanılan Parrhesia kelime anlamı olarak özgürce konuşmayı, hatta yalnızca ifade özgürlüğünü değil, aynı zamanda risk taşısa bile kamu yararı için doğruyu söyleme yükümlülüğünü de ifade ediyor.  

İlk üç gün saat 10.00-19.00 arasında, Pazar günü akşam 20.00’ye kadar ziyaret edilen Art Ankara- Istanbul Concept standında, sanatçılar Su Alara Acerol, Olga Alexopoulou, Martin Baeyens, Yağızhan Çalışkan, Andreas Georgiadis, Nihal Gündüz, Gülercan Hacıoğlu, Hedieh Jafari, Serra Kuşkaya, Sema Maşkılı, Elena Papadimitrou, Tayfun Pirselimoğlu, Maria Roza, Coşkun Sami, Yonca Saraçoğlu’nun çarpıcı eserlerinin yanı sıra bir de Istanbul Concept Studio’nun sanatçılarından Arbil Çelen Yuca’nın 11 Mart, Cumartesi günü tüm güne yayılacak performansı izlenebilecek. Gerek eserler gerekse interaktif performans fuar ziyaretçilerini hem düşündürecek hem de derinden etkileyecek.

  

11 Mart, Cumartesi

Arbil Çelen Yuca / İnsan İnsanın Kaderidir- Performans akışı

Saat: 08.00 – Başlangıç

* Sanatçı sunacağı yönergeye izleyicilerin verdikleri yazılı cevap kağıtlarını kullanarak ‘’İNSAN İNSANIN KADERİDİR’’ söylemini hikayelerimizin bağlantılı oluşu ile araştıracak.

* Sanatçı izleyicilerin verdiği cevapları tuvale yazarken okuyacak ve okuduklarına kendi sözcüklerini hem sesli hem de tuvale yazılı olarak geçirecek. Cevapların konduğu kutudan rastgele cevaplar seçerek anlatmaya ve yazmaya devam edecek.

* Her izleyici interaktif alana yönergeye cevap olarak yazdığı kağıtla katılabilecek.

* 6 saat sonunda sadece metinler ve kendi zihin akışı ile sürekli anlatan sanatçı, anlattıklarını yazdığı kanvastan seçtiği belli kelimeleri, aynı kanvasa yapacağı resmin ilhamı olarak kullanacak.

* Çizim sırasında da yeni gelen izleyicilerin pusulalarını da yine başlangıçtaki gibi anlatısına ve tuvale katarak kullanacak.

* Sanatçı tuval ve pusulalar dışında kimseyle sözlü ya da yazılı iletişim kurmayacak.

Saat: 20.00 – Sanatçı tarafından özel bir anlatı ile final

 

Istanbul Concept (IC), kurucusu Işık Gençoğlu yönetim ve küratörlüğünde, Türkiye ve yurt dışından sanatçı ve tasarımcıları İstanbullularla buluşturan, multidisipliner, dinamik ve yenilikçi bir kurumdur. Hizmet verdiği iki alanında (Istanbul Concept Gallery ve Istanbul Concept Studio), sergiler ve çeşitli proje bazlı etkinlikler aracılığıyla kültür ve estetiği teşvik ederek, evrensel bir yaklaşımı benimseyerek benzersiz hikayeler yaratmayı ve anlatmayı hedefliyor. Zengin bir yerel ve uluslararası sanatçı ve tasarımcı portföyüne sahip olan IC, tüm etkinliklerinde trendleri, teknolojik yenilikleri, kültürel yayın ve danışmanlık alanlarına yeni bakış açılarını bir araya getiriyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Copyright © 2021 | Bu Site ALİ RIZA EROĞLU Tarafından Hazırlanmıştır.

googleplay
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial