61 Yurt Haber

BÜYÜKŞEHİR ORTAK AKIL TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BÜYÜKŞEHİR ORTAK AKIL TOPLANTILARINA DEVAM EDİYOR
16 Mart 2023 - 17:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, istişareye verdiği önem doğrultusunda ortak akıl toplantılarına devam ediyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen çalıştayda askı süresi yarın sona erecek olan “1:25.000 Ölçekli Nazım İmar Planı” değerlendirildi. Toplantıda bölge koordinatörü olarak görev yaptığı Kahramanmaraş ve Elbistan’da yürütülen çalışmalarla ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, Ramazan ayında ilk iftarını Elbistan’da açmayı planladığını söyledi.

Ulaşım Master Planı başta olmak üzere şehirde hayata geçirilen birçok önemli projede ortak akla özel önem veren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, istişare toplantılarına devam ediyor. Bu kapsamda İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından ‘1:25.000 Ölçekli Nazım İmar Planı Plan Hükümleri Çalıştayı’ düzenlendi. İlçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları, meslek odalarının başkan ve yöneticileri ile belediyelerin imar müdürlüğü yetkililerinin katıldığı çalıştayda, askı süresi yarın sona erecek 1:25.000 Ölçekli Nazım İmar Planı’nda eksikler olup olmadığı noktasında görüşler değerlendirildi.

DEPREM BÖLGESİNDE YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALARLA İLGİLİ BİLGİ VERDİ
Çalıştay öncesi deprem bölgesinde yürütülen çalışmalarla ilgili katılımcıları bilgilendiren Başkan Zorluoğlu, “6 Şubat tarihinde meydana gelen depremler, tüm Türkiye’yi derdinden sarstı. Ben de ilk günden itibaren deprem bölgesindeydim. AFAD başta olmak üzere bütün kurumlar, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, vatandaşlarımız çok büyük bir dayanışma örneği gösterdi. Bölgede hakikaten canla başla mücadele edildi ve edilmeye devam ediyor. Ve depremin ilk günlerine göre çok daha ileri bir noktada vatandaşlarımızın acılarının hafifletilmesi ve yaralarının sarılması adına önemli bir mesafe katettiğimizi ifade edebilirim” dedi.

HÜZÜNLÜ VE ACI TECRÜBELERLE DOLU BİR SÜREÇ
Büyükşehir Belediyesi olarak Elbistan’da çok önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Zorluoğlu, “Elbistan’da hem Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ekiplerimizle birlikte arama kurtarmadan enkaz kaldırma çalışmalarına, hasar tespitten vatandaşların başka şehirlere nakledilmesine, şehrin temizlenmesinden ilaçlanmasına, çadır kentlerden konteyner alanlarının kurulmasına kadar birçok noktada görev yaptık. Ama ayrıca ben 2. günden itibaren Elbistan’da bir Vali olarak da kriz merkezinde Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında yapılması gereken planlamalar, alınması gereken kararlar, oluşturulması gereken hizmet gruplarının teşkili anlamında da görev yaptım. Benim için de hüzünlü ve acı tecrübelerle dolu bir süreç oldu. Gerçekten depremzedelerimizle çok zor zamanları birlikte yaşadık” ifadelerini kullandı.

BELEDİYELER VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI FARK YARATTI
Bu süreçte deprem bölgesinde iki kurumun öne çıktığını gözlemlediğini vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Bunlardan bir tanesi büyükşehir ve ilçe belediyeleri oldu. Gerçekten pratik, inisiyatif alan ve soruna doğrudan müdahale edilebilecek kapasitesiyle çok etkili hizmetler verdi belediyeler. Bütün bölgede gerek Büyükşehir gerek il gerekse de ilçe belediyelerimiz ciddi bir fark ortaya koydular. Bir başka öne çıkan unsur da sivil toplum kuruluşlarımız oldu. Hakikaten çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve çok sayıda gönüllü vatandaşımızın bölgede bilhassa yardımların tasnifi, dağıtılması, çadır kentlerin kurulması, psikososyal destek ve hatta şehrin temizliği, sıcak yemek dağıtma merkezleri gibi konulardaki çalışmaları takdire şayandı. Elbistan’da depremin 4. ve 5. gününde 67 noktada sıcak yemek verebilme imkânına kavuştuk” diye konuştu.

2 BİN KONTEYNERİ BAYRAM ÖNCESİ TAMAMLAYACAĞIZ
Büyükşehir Belediyesi olarak şu anda konteyner kent oluşturma çalışmalarıyla uğraştıklarını da dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Şu ana kadarkararlar, gerekse sonrasında paylaşılacak olan fikirler, belediyemiz için de çok önemli bir rehber, adeta bir pusula vazifesi görecektir. Biz de gerek ilçe belediyelerimiz, gerek Büyükşehir Belediyesi olarak mutlaka çalıştay kararlarının hayata geçirilmesi ve uygulanması anlamında gereken iradeyi ortaya koyacağız. Bu duygularla çalıştayın şehrimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

KONUNUN UZMANLARI GÖRÜŞLERİNİ BELİRTTİ
Başkan Zorluoğlu açıklamalarının ardından 1:25.000 Ölçekli Nazım İmar Planı ile ilgili sözü konunun uzmanlarına verdi. Sırasıyla planı değerlendiren katılımcılar, gördükleri eksikleri de dile getirdi. Belirtilen görüşlerin çok önemli olduğunu ve değerlendireceklerini ifade eden Başkan Zorluoğlu, katkı sunan herkese teşekkür etti. Elbistan’da

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Copyright © 2021 | Bu Site ALİ RIZA EROĞLU Tarafından Hazırlanmıştır.

googleplay
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial