61 Yurt Haber

Körfez Belediyesi’ nde “1.Kısa Film Festivali” heyecanı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Körfez Belediyesi’ nde “1.Kısa Film Festivali” heyecanı
23 Haziran 2023 - 18:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kocaeli Körfez Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen “1. Kısa Film Festivali” büyük bir heyecan içinde kutlandı. Belediye Başkanı Şener Söğüt önderliğinde gerçekleşen festivalde ilçede yaşayan sinemaya meraklı gençlerin ünlü yönetmen ve festival sanat koordinatörü Avni Kütükoğlu’nun verdiği eğitimlerle senaryolarını yazdıkları, yönettikleri ve rol aldıkları kısa filmler sinema severler ile buluştu. Festivalin ödül törenine katılan ünlü sinema oyuncuları Serdar Gökhan, Tamer karadağlı, Wilma Elles ve Tutku Topaç genç sinemacılara destek verdiler ve ödüllerini aldılar.

Yerli sinema sektörünü desteklemek ve genç sinemacılara yol açmak ilkesiyle Kocaeli Körfez Belediyesi tarafından Belediye Başkanı Şener Söğüt’ün ev sahipliğinde ilk kez düzenlenen “1. Kısa Film Festivali” büyük ilgi gördü ve heyecan yarattı. Yeşilçam yönetmenlerinden festival sanat koordinatörü Avni Kütükoğlu’nun ilçede yaşayan sinemaya meraklı genç yeteneklere bir süredir “Genç Sinema” adı altında verdiği eğitimlerden sonra genç sinemacılar senaryolarını yazarak, yönetmenlik yaptıkları ve rolleri canlandırdıkları kısa filmlerini çektiler. Çekilen kısa filmler önceki gece Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde düzenlenen Tayyar Işıksaçan’nın sunduğu özel gecede sinema severler ile buluştu. Gösterimi yapılan Deniz Uzakta, Annemin Ardından, Yanımda Olun ve İki Arada adlı dört kısa film büyük beğeni topladı.

Ünlü oyunculara ödül…

Filmlere emeği geçen gençlere plaketleri verilirken genç sinemacılara destek olan ve aynı zamanda da çeşitli ödüllere layık görülen ünlü sinema oyuncuları da festivale renk kattılar. Serdar Gökhan “Yılın Meslek Onur Ödülü”nü alırken, Tamer Karadağlı “Yılın En İyi Erkek Oyuncusu”, Wilma Elles “Yılın En İyi Kadın Oyuncusu” ödülüne layık görülürken, genç oyuncu Tutku Topaç ise “Umut Vaat Eden Genç Oyuncu” ödülünü aldı. Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt yaptığı konuşmada genç sinemacılara ve ünlü oyunculara katılımları için teşekkür ederek “Amacımız yerli ve milli sinema sektörüne destek olmak, gençlerimizi yabancı sinema sektörünün kötü etkilerinden uzaklaştırmaktır. Ayrıca Körfez ilçesini bir sinema ve kültür sanat merkezi haline getirmek istiyoruz. Bu festival bu amaca öncülük edecektir. Bu nedenle büyük heyecan içindeyiz” dedi.

Gecenin düzenlendiği Tütünçiftlik Kültür Merkezi içinde ayrıca Yeşilçam Hatırası bölümü ile Yeşilçam’ın eski sinema filmleri afişleri sergisi ilgi gördü. Gecede ayrıca Körfez Belediyesi Sanat Merkezi müzik hocaları da çaldıkları enstrümanlar ile önemli yerli ve yabancı filmlerin müziklerinden oluşan bir konser verdiler.

1. Kısa Film Festivali’ne katılanlar arasında Körfez ilçesi Kaymakamı Uğur Kalkar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Abdullah Köktürk, İl Kültür Müdürü Fatih Taşdelen, Körfez Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Çırpan ve Körfez Belediyesi Kültür Müdürü Mücahit Bulut’da yer aldılar.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Copyright © 2021 | Bu Site ALİ RIZA EROĞLU Tarafından Hazırlanmıştır.

googleplay
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial