61 Yurt Haber

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali Başladı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali Başladı
19 Haziran 2023 - 21:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZFAŞ, İZELMAN ve Kültürlerarası Sanat Derneği işbirliği ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlediği3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, Elhamra Sahnesi’nde düzenlenen açılış töreniyle başladı.1 hafta sürecek festival programının tanıtıldığı, Emek Ödülleri’nin ve festival sponsorlarına plaketlerin takdim edildiği törende Nuri Bilge Ceylan’ın Kasaba, Mayıs Sıkıntısı ve Uzak filmlerinden özenle seçilmiş 11 sahne üzerine bestelenen caz parçalarından oluşan Taşra Üçlemesi Caz Projesi dünya prömiyerini yaptı.

Tunç Soyer: “Her geçen yıl daha da büyüyerek, ayakları yere sağlam basarak, olgunlaşarak güzel İzmir’imize önemli bir festival kazandıracağız.

 Açılış töreninde konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye BaşkanıTunç SoyerBugün sizlerle bir arada olmaktan, sinemaya, sanata, müziğe ve festivale dair heyecanımızı paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.Bildiğiniz üzere 3 yıl önce bir hayalimizi gerçekleştirdik. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’ni hayata geçirdik. Pandemi şartlarına, ekonomik krize rağmen İzmir için tarihi bir adımı atmış olduk.Bu yıl üçüncüsünü hep birlikte hayata geçireceğiz. Her geçen yıl daha da büyüyerek, ayakları yere sağlam basarak, olgunlaşarak güzel İzmir’imize önemli bir festival kazandıracağız. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali hem sinema sektörünü İzmir’e taşıyacak, İstanbul’dan sonra sinema merkez üssü olmaya çalışacak, hem de bir film için gerekli olan doğal film platoları, tarihi mekanları, yetenekli insan gücü ile sinema sektöründe adından daha çok söz ettirecek.Tüm İzmirli hemşerilerime, sanat sever izleyicilere, siz değerli sinema ve müzik emekçilerine sinema, müzik ve sanat dolu 1 hafta diliyorum,” dedi.

Festival Direktörü Vecdi Sayarfestivalin destekçilerine, tüm çalışanlarına teşekkür ettiği ve bu yıl festivalde yapılan yeniliklere dikkat çektiği konuşmasında Programda 100 uzun metraj, 20 kısa metraj filmimiz var. Festivalin üçüncü yılında bir adım daha atarak, ilk kez uluslararası yarışma düzenliyoruz.Çok geniş bir yelpazede, dünyanın farklı köşelerinden filmlerimiz var. Ulusal ve uluslararası konuklarımız hafta boyunca bizlerle olacak. Çocuklar için film gösterimlerimiz olacak, bu yıl belgesel film gösterimlerine de ağırlık veriyoruz. Bu festival, bütün büyük festivallerin olduğu gibi biraz da Sinematek işlevi görüyor. Sadece günümüz sinemasını değil, geçmiş dönem sinemanın büyük ustalarını da gündeme getirmek, gençlerle buluşturmak hedefini taşıyor. Şimdiden herkese iyi seyirler,”dedi.

Bu yıl festivalin Emek Ödülü’ne layık görülen, politika muhabiri olarak başladığı gazeteciliğe kültür sanat alanındadevam eden, Türkiye’nin ilk kadın sinema eleştirmeni olarak bilenen, usta yazarların kitaplarının çevirmeni, televizyon ve radyo programcısı, yazar Sevin Okyay’a ödülü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından takdim edildi. Sevin Okyay teşekkür konuşmasında “Çok uzun zaman sonra yeniden İzmir’e geliyorum. Eski arkadaşım Oğuz Makal’la aynı gecede emek ödülü aldığım bir festivalin açılışında olmaktan çok mutluyum. Herkese çok teşekkür ediyorum,” dedi.

Festivalin bir diğerEmek Ödülü’nün sahibi İzmir Uluslararası Film Festivali ve İzmir Enternasyonal Fuarı Sinema Burada Film Festivali’nin kurucusu, yazdığı kitaplarla, çizdiği karikatürlerle, belgesel filmleriyleve elbette yetiştirdiği öğrencilerleTürk sinema dünyasına çok değerli izler bırakan, Türkiye’nin ilk sinema doktoru Prof. Dr. Oğuz Makal’a da ödülü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyertarafından verildi.Prof. Dr. Oğuz Makal, İzmir Sinematek’i kurduğunda şu anda içinde bulunulan Elhamra Sahnesi’nde filmler gösterdiklerini dile getirerek “Bütün hayatım İzmir’de geçti. Tunç Soyer’e İzmir’in çağdaş bir kent olmasının daha ötesinde dünyaca tanınan bir kent olmasında, dünyaya açılmasında İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’ne vermiş olduğu destek için ayrıca teşekkür ederim,” dedi.

Festivalin Onur Ödülü’ne layık görülen Macar sinemasının Oscar Ödüllü büyük ustası István Szabósağlık sorunları sebebiyle törene katılamadığı için usta yönetmenin ödülü Macaristan Sinema Enstitüsü’nden KatalinVajda’ya takdim edildi. Festivale teşekkürlerini sunan Vajda, Szbao’un İzmir seyircisi için yazdığı notu iletti: “Doktorum seyahat etmeme izin vermediği içinmaalesef sizlerle birlikte olamadım, yanınızda olamadığım için çok üzgünüm. Filmlerime verilen bu önem benim için çok büyük onur. Sinema bizleri biraraya getirsin isterim, film yapmamın de yegâne sebebi budur. İnsanlar birbirine duygularını aktarabilsin, daha rahat dokunabilsinler. Festivalde iki filmim gösterileceği için de ayrıca teşekkür ederim,” dedi.

Törende festivale destekleri nedeniyle İzmir Kent Konseyi adına Kent Konseyi Yürütme Kurulu ÜyesiDr. Nuri Seha Yüksel’e, Milli Kütüphane Vakfı BaşkanıUlvi Puğ’a, Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü Aydın Uştuk’a,İstinye Park Teras adına Fırat Aktaş’a,Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye adınaSelin Ünal’a,Goethe Enstitüsü İzmir adına Özlem Günerli’ye,Macaristan Sinema Enstitüsü adına KatalinVajda’ya,Fransız Kültür Merkezi İzmir adına Merkez Müdürü Jose Maria Quieros’ya,İzmir İtalya Konsolosluğu adına Valerio Giorgio’ya plaketleri verildi ve tüm destekçilere teşekkürler sunuldu.

Bu yıl ilk kez festival mekanları arasına katılan Elhamra Sahnesi’ndeki açılış töreni Altın Palmiye sahibi usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Kasaba, Mayıs Sıkıntısı ve Uzak filmlerinden seçilmiş sahneler üzerine bestelenen caz parçalarından oluşan Taşra Üçlemesi Caz Projesikonseri ile sona erdi. Dünya prömiyerini gerçekleştirenkonserde, projenin bestecisi piyanist Yiğit Özatalay’a, saksofonda Barış Ertürk, davulda Mustafa Kemal Emirel eşlik etti.

7 farklı mekânda 100’ü aşkın film izleyiciyle buluşacak!

Bu yıl Uluslal Yarışma heyecanına Uluslararası Yarışma’yı da ekleyen 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde Müziğin Yıldızları, Dünya Festivallerinden, Müziğin İzinde, Hayatın Ritmi, Renkli Rüyalar, Yarışma Dışı Özel Gösterimler,Kısaca Müzik,Müziğin Yıldızları, Anılarına,Ustaya Saygıve İki Arada Bir Derede adlı bölümlerde merakla beklenen yepyeni yapımlar ve sinema tarihine adını yazdırmış unutulmaz klasikler beyazperdede olacak.

Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu festival bu yıl tüm şehre yayılacak ve filmler izleyiciyle İstinyePark Teras RenkSinemaları, Elhamra Sahnesi, Karaca Sineması, İzmir Fransız Kültür Merkezi, İzmir Sanat ve açık hava film gösterimlerinin yapılacağı Göztepe vapur iskelesindeki Kadifekale Gemisi’nde buluşacak.

Film gösterimleri, söyleşiler ve konserlerle dolu bir haftanın sonunda 21 Haziran akşamı İstinyePark Teras Renk Sinemaları 4 nolu salonda yapılacak Ödül Töreni’nde Ulusal ve Uluslararası Yarışma, Dizi Müzikleri ve İzmir Kent Konseyi Ödülleri açıklanacak, Kristal Flamingo’lar sahiplerine takdim edilecek.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Copyright © 2021 | Bu Site ALİ RIZA EROĞLU Tarafından Hazırlanmıştır.

googleplay
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial