61 Yurt Haber

CHP’Lİ AHMET KAYA, ZULME DÖNÜŞEN EDS CEZALARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
CHP’Lİ AHMET KAYA, ZULME DÖNÜŞEN EDS CEZALARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
23 Mart 2023 - 13:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

CHP’Lİ AHMET KAYA: “YOL YAPMAKLA ÖVÜNEN İKTİDAR, EDS TUZAKLARIYLA CEZA YAĞDIRIYOR”

CHP’Lİ AHMET KAYA: “VATANDAŞI TUZAĞA DÜŞÜREN EDS UYGULAMASI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada sürücülerin kabusu haline gelen EDS cezalarını Meclis gündemine taşıyarak, “Trafik güvenliği için hız limitleri mutlaka olmalı, uygulanmalı fakat bu uygulamalar zulme dönüşmemeli. ‘Vatandaştan ne kadar ceza söğüşleyebilirsek, ne kadar para kazanabilirsek kazanalım’ anlayışıyla yollara tuzaklar kurulmamalı. Milletin canını yakan EDS uygulaması gözden geçirilmelidir.” dedi.

“AKP’NİN ÖVÜNDÜĞÜ DUBLE YOLLARDA ORMAN KANUNLARINI GEÇEN BİR UYGULAMA VAR”

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Orman Kanunu teklifi üzerine söz alan Ahmet Kaya, “Orman Kanunu’nu konuşuyoruz, ben Orman Kanunu’nu konuşmayacağım ama bugün Türkiye’de hani AKP iktidarının o yapmakla övündüğü duble yollar, otoyollar var ya, o yollarda uygulanan ve orman kanunlarını geçen bir uygulamadan bahsedeceğim.” diyerek konuşmasında şunları söyledi:

“BİR İKTİDAR MİLLETİNE TUZAK KURAR MI?”

“Bu iktidar yıllardır yol yapmakla övünüyor, her sohbette yaptıkları yolları anlatıyorlar fakat o yollar, bugün Türkiye’nin neresine giderseniz gidin tuzaklarla dolu. Bir iktidar, şoförlerine, milletine tuzak kurar mı? Kurmuş arkadaşlar. Türkiye’nin hemen hemen her ilinde gördüğünüz gibi ‘EDS’ adı altında yollarda tuzaklar var.”

“KARADENİZ’DE 512 KİLOMETRENİN 12 KİLOMETRESİNDE EDS VAR”

“Karadeniz’de bu ‘EDS’ denilen uygulama bizim Giresun’da Harşit Köprüsü’yle Doğancı mevkisi arasında var. Hopa’dan Samsun’a kadar olan 512 kilometrelik yol üzerinde sadece 12 kilometrelik bir alanda bu uygulama var. Burası şehirlerarası yol olduğu için şoför arkadaşlarımız, otomobil kullananlar 110 kilometre hızla gelebiliyorlar buraya kadar ama bu noktaya geldiğinizde hızınız eğer 82 kilometrenin üstüne çıkarsa pat diye cezayı yiyorsunuz.

Eğer otobüs ya da kamyon kullanıyorsanız bu sefer hızınızın 50 kilometre olması gerekiyor; bunun üstünde bir hızla gittiğiniz anda yine ceza yiyorsunuz. Böyle bir şey olabilir mi?”

“EDS’DEN 4.064 LİRA’YI BULAN CEZALAR YAZILIYOR”

“O kadar ağır cezalar yazılıyor ki, o kadar fahiş cezalar yazılıyor ki: Bir arkadaşım tam bu noktada 4.064 lira ceza yemiş. Elim ceza kâğıtlarıyla dolu: 888 lira, 427 lira… Yüzlerce şoför burada ceza yiyor. ‘Bu yolları yaptık.’ diye övünüyorsunuz ‘Duble yol yaptık, bölünmüş yol yaptık; yollar çok güzel.’ diyorsunuz ama 50 kilometre üstünde hızla giden insanlara da inanılmaz cezalar yazıyorsunuz; böyle bir şey olmaz.”

“AKP, TRAFİK CEZALARINI GELİR KAPISI OLARAK GÖRÜYOR”

“Trafik güvenliği için hız limitleri mutlaka olmalı ve uygulanmalı fakat bu uygulamalar zulme dönüşmemeli. Makul olmalı, mantıklı olmalı, milletin canını yakmamalı. Siz bunu resmen bir gelir kapısı olarak görüyorsunuz. ‘Vatandaştan ne kadar ceza söğüşleyebilirsek, ne kadar para kazanabilirsek kazanalım.’ anlayışıyla Türkiye’nin hemen her yerine bu uygulamaları koymuşsunuz.”

“MİLLETİN ANASINI AĞLATTINIZ, BİR DE TUZAK CEZALARLA CAN YAKMAYIN”

“Elinizi vicdanınıza koyun; millet zaten perişan, milletin anasını ağlattınız. Benzin zamları, mazot zamları, ÖTV’ye yaptığınız zamlar, motorlu taşıtlar vergisine yaptığınız zamlar, vergi artışları derken milletin zaten anası ağlamış durumda, bir de bu ceza ve tuzaklarla milletin canını yakmayın.”

“HIZ LİMİTLERİNİ ARTIRAN DA, CEZA YAĞDIRAN DA AYNI İKTİDAR”

“Bu cezaları yazan bu iktidar 2010 yılında şehirlerarası yollarda 90 kilometre olan hız sınırını 110 kilometreye yükseltti. Yani bir yandan hız limitlerini arttırmışsınız, öbür taraftan da belli bir hızın üstünde giden araçlara belli aralıklarda, o tuzak kurduğunuz aralıklarda cezalar yazıyorsunuz.”

“VATANDAŞI TUZAĞA DÜŞÜREN EDS UYGULAMASI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

“Bu cezalar daha fazla uygulanabilir değil, bu milletin canını yakan, millete ağır bedeller ödeten uygulamayı lütfen bir gözden geçirin ve gereğini yapın diye buradan sizleri uyarıyorum. Trafik güvenliğini sağlama gerekçesiyle vatandaş tuzağa düşürülüyor diyorum. Buna dikkat edin; makul, mantıklı ve sürd

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Copyright © 2021 | Bu Site ALİ RIZA EROĞLU Tarafından Hazırlanmıştır.

googleplay
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial