61 Yurt Haber

Ünlü İş Adamı Fahrı Koc Trabzon Da Üretmeyi Çok Seviyorum

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ünlü İş Adamı Fahrı Koc Trabzon Da Üretmeyi Çok Seviyorum
07 Ağustos 2023 - 20:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye genelinde inşaat sektörünün önde gelenlerinden Koç İnşaat Şirketler Yönetim Kurulu Başkanı… Trabzon’un Çaykara İlçesi Köknar Mahallesi’nde hayata gözlerini açtı. İlkokulu doğduğu yerde bitirdi. Diğer tüm eğitim hayatını açıktan okudu. Sakarya ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde 1800’ü aşkın konut inşa etti. Sakarya’da depremde yıkılmayan evleri o yaptı. Köy çocuğu olan Fahri Koç mesleğe amelelikle başladı. Sakarya Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nde öğrencilere ders vermeye kadar kendini geliştirtirdi. 6 çocuk babası olan Koç’un faizle hiç işi olmadı, tek hedefi üretmek oldu. İşini bir aşk ile yapan Koç, krizlere karşı ayağını yorganına göre uzattı. İflas etti ama pes etmedi. Herkese örnek olacak bir başarı öyküsüne imza attı. Trabzon içinde önemli mesajlar verdiFAHRİ KOÇ: Trabzon’un Çaykara İlçesi Köknar Köyünde doğdum. İlkokulu aynı yerde okudum.
Diğer eğitimimi dışarıdan bitirdim. Yıllardan beri inşaat sektöründe devam etmekteyiz. Sakarya’da deprem sırasında yıkılmayan binalar bizim binalarımız. Takriben 7-8 bin konutun projelerini ben verdim ve aynı zamanda yaptım. Türkiye’nin belirli yerlerindeki akıllı binalarında projesini yaptım. Akıllı binalar Türkiye’de tutmadı. Bilecik’te 180 konuta uyguladım. Tutmadı bıraktık. Şuanda devamlı konut üretiyoruz. Öğrenci yurtları ve oto galericiliği de yapmaktayım. Türkiye’de toplam 18 bin konut yaptım. Sapanca’da 6 şantiyemiz var, 100 tane villa, 60 proje devam ediyor. Sakarya Geyve’de var, İstanbul’da Pendik projemiz var. Maltepe’de 2225 konut var.

Suriyeliler Geri DönmeliTürkiye’de yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli var. Bu hem ekonomimiz için hem de sosyal açıdan problem oluşturuyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

FAHRİ KOÇ: Şuan Suriye’de durgunluk var. Geniş bir güvenli bölge oluşturuldu. Suriyeli vatandaşlar evlerine geri gönderilmeli. Bu Suriyeli vatandaşlar ileride bizim başımıza çok büyük sıkıntılar açacak. Şuanda ülkemizde organizatörlük yapmaya başladılar. İşlerimizi elimizden almaya kalkıyorlar. İş bunla da bitmiyor. Vatandaşlarımızı tehdit ediyorlar. Suriyeliler tarafından tecavüze uğrayan vatandaşlarımız var. Türkiye’miz onları kaldırmıyor. Derhal evlerine dönmeliler. Biz Türkiye’de işçi bulamıyoruz. Suriyeliler sigortasız, ucuz her yerde çalışıyorlar. Kimsenin bir şey dediği yok.

Önce Ülkemin İşçisi DoyacakFAHRİ KOÇ: Biz bu sorumluluğun altına giremeyiz. Benim Türk vatandaşım dururken neden Suriyelilere neden iş vereyim. Vicdanen büyük rahatsızlık duyarım. Ben ilk önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını düşünmek zorundayım. İlk önce kendi vatandaşım iş bulacak, kendi vatandaşımın karnı doyacak, kendi vatandaşım huzura erecek ondan sonra başka ülkeler. Dinimizde bile yapılacak yardımlar için önce akrabadan başlanmalı diye emir var. Senin tanıdığın bildiğin akraban, kolu komşun açken yabancı bir vatandaşı doyurma hakkın yok.  Türkiye’nin Suriyelilere, Afganlılara ihtiyacı yok. Gün geçtikçe sayıları artıyor. Türkiye bunlara kimlik hakkı bile verdi. Bu göçmenlerin eve dönüş vakti çoktan geçti.FAHRİ KOÇ: Biz bu sorumluluğun altına giremeyiz. Benim Türk vatandaşım dururken neden Suriyelilere neden iş vereyim. Vicdanen büyük rahatsızlık duyarım. Ben ilk önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını düşünmek zorundayım. İlk önce kendi vatandaşım iş bulacak, kendi vatandaşımın karnı doyacak, kendi vatandaşım huzura erecek ondan sonra başka ülkeler. Dinimizde bile yapılacak yardımlar için önce akrabadan başlanmalı diye emir var. Senin tanıdığın bildiğin akraban, kolu komşun açken yabancı bir vatandaşı doyurma hakkın yok.  Türkiye’nin Suriyelilere, Afganlılara ihtiyacı yok. Gün geçtikçe sayıları artıyor. Türkiye bunlara kimlik hakkı bile verdi. Bu göçmenlerin eve dönüş vakti çoktan geçti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Copyright © 2021 | Bu Site ALİ RIZA EROĞLU Tarafından Hazırlanmıştır.

googleplay
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial