61 Yurt Haber

PİŞMANİYE SEVERLERİN DİKKATİNE! 12.ULUSLARARASI İZMİT PİŞMANİYE, MÜZİK ve DANS FESTİVALİ, 25-27 AĞUSTOS’TA  İZMİT BELEDİYESİ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞİYOR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİŞMANİYE SEVERLERİN DİKKATİNE! 12.ULUSLARARASI İZMİT PİŞMANİYE, MÜZİK ve DANS FESTİVALİ, 25-27 AĞUSTOS’TA  İZMİT BELEDİYESİ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞİYOR!
23 Ağustos 2023 - 3:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmit’in sembol tatlısı pişmaniyenin tanıtıldığı ve kültür sanat etkinliklerinin de yer aldığı, İzmit Belediyesi tarafınca düzenlenen 12. Uluslararası İzmit Pişmaniye Müzik ve Dans Festivali, 25-26-27 Ağustos tarihlerinde İzmit Kent Meydanı’nda gerçekleşecek. Üç gün boyunca farklı söyleşiler, dans gösterileri, yarışmalar, konserler, video gösterimleri, atölye, defile ve Pişmaniye Tarihi başlıklı bir fotoğraf sergisinin yer aldığı festival programının sürpriz konuğu ise Hüsnü Şenlendirici. Kültürel mirasla yerel lezzetlerinin harmanlandığı festivalde kent kültürünün bütünüyle kalkınması ön planda tutulurken kent esnafının ticari faaliyetlerinin güçlenmesi hedefleniyor. Çevre il ve ilçelerden de katılımın da yoğun ölçüde olacağı beklenen festivalde, toplumsal fayda odaklı projeleri, uygulamaları ve başarılı uygulayıcılarını desteklemek amacıyla verilen Altın Pişmaniye Ödülleri de ilk kez sahiplerini bulacak.

2009 yılından bu yana düzenlenen İzmit Pişmaniye Festivali, bu yıl çerçevesini genişleterek kentin sembol tatlısı pişmaniyeyle kültür sanat etkinliklerini bir araya getiriyor. 25-26-27 Ağustos 2023 tarihlerinde düzenlenecek 12. Uluslararası İzmit Pişmaniye Müzik ve Dans Festivali, pişmaniye çekimleri, yarışmalar, atölyeler, video gösterileri, söyleşiler ile yerli ve yabancı grupların performanslarının ve konserlerin yer aldığı birbirinden renkli birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Festivalde AyCan Pişmaniye, Burak Pişmaniye, Buşah Pişmaniye, Doycan Pişmaniye, İZPAŞ, Naz Pişmaniye, Önder Pişmaniye, Özcan Pişmaniye, Simay Pişmaniye gibi Kocaeli ve İzmit’in önde gelen pişmaniye üreticileri de katılımcılarla buluşacak.

 25 AĞUSTOS 2023, CUMA

Açılışını, pişmaniyecilerin stantlara yerleşip satışa başlamasıyla yapacak olan festivalde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, saat 12.00’de grup liderlerini makamında ağırlayacak. Saat 13.00’te Pişmaniye Tarihi başlıklı fotoğraf sergisinin açılışının hemen ardından tüm Kocaeli ve İzmit halkının katılımına açık olan ödüllü Pişmaniyeli Tatlılar” ve Pişmaniye Yeme” yarışmaları düzenlenecek. Saat 16.00’da Kent Meydanı’nda düzenlenecek Yiyen Bir Yemeyen Bin Pişman: Pişmaniye Anıları başlıklı söyleşide, kentin en yaşlı ve en genç pişmaniye ustaları anılarını anlatacak. Festival, söyleşinin ardından İzmitli sanatçı Bülent Tamer’in saat 17.00’de Kent Meydanı’nda vereceği konser ve Kültür Tepesi Atatürk Anıtı Önü’nde saat 18.30’da düzenlenecek kortejle devam edecek. Saat 19.00’da pişmaniye stantlarının resmi açılışının ve pişmaniye çekiminin gerçekleşeceği festivalde, 19.30’da ise bu yıl ilk kez verilen Altın Pişmaniye Ödülleri yine Kent Meydanı’nda sahipleriyle buluşacak. İlk gün, İzmit ve Edirne Belediyeleri, İstanbul, Bursa, Antalya ve Adana Büyükşehir Belediyeleri ile Karadağ-Herceg Novi bandolarının performansıyla sona erecek.

26 AĞUSTOS 2023, CUMARTESİ

Coşkunun kaldığı yerden devam edeceği festivalde ikinci gün, pişmaniye stantlarının satışa açılmasıyla başlayacak. Ödüllü Pişmaniye Yeme” yarışmasının devam edeceği festivalde 14.0018.00 saatleri arasında katılımcılar, Kuruçeşme Meydanı, İzmit Belediye Meydanı, 41Burda AVM, Fethiye Caddesi ve Gülümse Kafe Yahyakaptan’da; Bosna Hersek, Karadağ, Romanya ile Edirne Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çeşitli il ve ülkelerin halk danslarıyla doyasıya eğlenecek. Saat 16.00’da Kent Meydanı’ndaGelenekten Lezzete Pişmaniye” başlıklı video gösteriminin gerçekleşeceği festival, 19.00’da gerçekleşecek Ayşe Sayan Organizasyon Kaftanı Eda Defilesi’yle devam edecek. Saat 19.30’da, bu yıl ilki gerçekleşecek Pişmaniye Sıra Gecesi’yle renklenen festivalin ikinci günü, saat 21.00’de Hüsnü Şenlendirici’nin eğlenceli konseriyle son bulacak.

 27 AĞUSTOS 2023, PAZAR

Festivalin üçüncü ve son gününde pişmaniye stantları saat 11.00’de satışa başlarken ödüllü “Pişmaniye Yeme” yarışmasıyla yine renkli anlar yaşanacak. Saat 14.00’te gerçekleşecek Bir Pişmaniyecilik Hikâyesi” başlıklı söyleşinin ardından saat 15.00’te, başladığı günden bu yana ilgiyle takip edilen MasterChef All Star’ın sevilen yarışmacısı Tahsin Küçük eğlenceli bir söyleşi için festival katılımcılarıyla bir araya gelecek. Yürüyüş Yolu, Outlet Center, Kuruçeşme Meydanı, 41Burda AVM ve Gülümse Kafe Yahyakaptan’da; Bosna Hersek ve Romanya halk danslarıyla, Adana, Edirne ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri ise bando ve dans gösterileriyle gün boyu katılımcılarla buluşacak. Çocuklar için düzenlenen Pişmaniye Yapım Atölyesi saat 15.00’te gerçekleşirken, saat 18.00’de Gelenekten Lezzete Pişmaniye” başlıklı video yeniden gösterilecek. Pişmaniyecilerin ve tüm pişmaniye severlerin buluştuğu 12. Uluslararası İzmit Pişmaniye Müzik ve Dans Festivali, 18.30’da Ayşe Sayan Organizasyon’un Ateş Dans Gösterisi’nin ardından saat 19.15’te dans gruplarının performanslarını sergileyeceği gala gecesiyle sona erecek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Copyright © 2021 | Bu Site ALİ RIZA EROĞLU Tarafından Hazırlanmıştır.

googleplay
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial