61 Yurt Haber

MODERN ŞEHİR AKÇAABAT İÇİN İŞ BAŞINDAYIZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MODERN ŞEHİR AKÇAABAT İÇİN İŞ BAŞINDAYIZ
11 Ağustos 2023 - 13:16
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Akçaabat genelinde yaptığı yenileme, iyileştirme ve tadilat çalışmalarıyla Akçaabat’a modern ve fonksiyonel bir çehre kazandırıyor.

Akçaabat Belediyesi tarafından Akçaabat’ta; şehrin en önemli simgelerinden biri olan Sahil Park yenileme işinden doğalgaz sonrası bozulan yolların parke ve geçici betonlama işine; trafiği birçok manada rahatlatacak Atatürk Bulvarı düzenleme işinden Hamam Deresi Çevre Düzenlemesine kadar pek çok önemli iş eş zamanlı olarak yürütülüyor.

HAMAM DERESİ ÇEVRE PLANLAMASINDA SONA GELİNDİ

Olası bir doğal afetin yaşanmasını engellemek ve Hamam Deresi’nin bulunduğu alanın Akçaabatlılar tarafından daha kullanılabilir hale getirmek amacıyla paydaş kuruluşlarla işbirliği halınde yapılan Hamam Deresi Islahı ve Çevre Planlaması Çalışmasında sona gelindi.

Hamam Deresi üzerinde konuşlandırılmış olan eski Milli Eğitim Binası ve Balıkhane Binasının yıkılmasıyla çalışmalara başlanmıştı. Devamında ise araç yolunun altında kalan menfezde gerekli çalışmalar yapıldı; derenin üzerinde bulunan yapı, buradan kaldırıldı. Dere yatağı genişletildi ve DSİ tarafından derenin ıslahı yapıldı. Yoldaki kot farkı düzeltilerek olası bir durumda burada su baskınlarının yaşanmasının önüne geçildi.

Hamam Deresi’nin bulunduğu konum itibariyle kavşak noktası işlevinde olması sebebiyle yer altından geçen kanalizasyon, elektrik, doğalgaz, internet ve içme suyu gibi altyapı çalışmalarının ilgili kurumlarla birlikte düzenlemesi yapıldı.

Hamam Deresi Islahı ve Çevre Düzenleme çalışmasının meşakkatli olduğunu ancak sona gelindiğini vurgulayan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, “DSİ, TİSKİ, TELEKOM, TEDAŞ, AKSA ve Akçaabat Belediyesi olarak birçok kurumun Hamam Deresi’nde yapması gereken çalışmalar vardı. Hamam Deresi ve Çevre Düzenlemesi çalışmasında birçok çalışma yürüttük. Bu alanda yapılması gereken çalışmaların son aşamadayız. Hamam Deresi mevkiinde trafik düzenleme çalışmasını da yaptıktan sonra nihayetlendirip hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. Derenin ıslahı bizim için büyük önem arz ediyordu. Karadeniz Bölgesi’nde yaşıyoruz ve bölgemiz fazla yağış alıyor. Olası bir durumda 1990’lı yıllarda Akçaabat’ımızda yaşanan sel felaketinin tekrarının yaşanmasını istemedik ve bunun önüne geçmek için tüm paydaş kuruluşlarla birlikte gereken çalışmaları yaptık. Uzun ve meşakkatli bir sürecin ardından sona geldik. Bu süreçte emeği geçen tüm paydaş kuruluşlarımıza ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Ayrıca hoşgörü ve anlayış gösteren, desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Akçaabatlı hemşehrilerime de gönülden teşekkür ediyorum. Akçaabat’ımızın modern bir görünüm kazanması ve Akçaabatlılarımızın refah içerisinde yaşaması için elimizden gelen gayreti gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Akçaabat’a, Akçaabat sevdalılarına, hemşehrilerimize söz verdik; yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi söz uçar; eser kalır. Akçaabat’ımıza ve Akçaabatlılarımıza şehrimizde hayata geçirdiğimiz eserlerimizle hizmet etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

 

 

ATATÜRK BULVARI ŞEKİLLENİYOR

Atatürk Bulvarı’nda yapılan yol düzenleme ve kaldırım çalışmaları etap etap ve süratle ilerliyor.

Atatürk Bulvarının yeniden düzenlenmesiyle birlikte trafikte yaşanan olumsuzlukların da ortadan kalkması hedefleniyor.

Akçaabat Belediyesince düzenlenen Atatürk Bulvarınınım detayları ise şöyle; Atatürk Bulvarından Hamam Çimeni Çarşısının önüne kadar kaldırımlar, otopark alanları, otobüs, minibüs ve taksi durakları yeniden düzenliyor.

Çalışmalar, ilk etapta Kaymakamlık binasının önünden başladı. Ardından Akçaabat Belediyesi önündeki yol, kaldırım ve otopark düzenleme çalışması yapıldı. Bu çalışmalarla birlikte Belediye binasının ön tarafında bulunan taksi durağı ve araçlar Atatürk Parkı’ndaki üst geçidin altına alındı. Minibüs ve otobüslerin yolcu alabilmeleri için cepler oluşturuldu. Kaldırımlar genişletildi. Hali hazırda çevre düzenlemesi, peyzaj çalışmaları ve aydınlatma çalışmaları yapılıyor. Atatürk Bulvarı düzenleme işinin ilk etabı %90 tamamlandı. Belediye önünden devam eden ikinci etabında ise sona yaklaşıldı. Üçüncü etabı oluşturan Hamam Çimeni kısmı için ise hazırlıklar başladı. Bulvar üzerinde kaldırım düzenleme ve yol çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte trafik akışı daha rahat ve sağlıklı olacak. Belediye otobüsleri, yolcu minibüsleri ve turizm firmalarının araçları için yapılan duraklar sayesinde daha kolay yolcu alınabilecek. Yolcu indirme- bindirme cepleri sayesinde de vatandaşlar rahat ve düzenli olarak dolmuşlara ve otobüslere ulaşabilecek.

SAHİL PARK MODERN YÜZÜNE KAVUŞUYOR

Akçaabat Belediyesince bütüncül bir yaklaşımla ele alınan ve projelendirilen Akçaabat Sahil Parkı, daha modern ve fonksiyonel bir görünüme kavuşuyor.

Akçaabatlıların ihtiyaç ve görüşleri dikkate alınarak yenilenen Sahil Parkta 1.Etap çalışmaları kapsamında gelinen noktada sulama sistemi yenilendi, elektrik altyapısı, kamera, kanalizasyon, doğalgaz sistemlerinin altyapıları, sert zeminlerde modernizasyonlar yapıldı. 1. Etap çalışmaları içerisinde oyun grupları kuruldu; kuru havuz oluşturuldu.

Devam eden süreçte ise peyzaj çalışmaları, , oturma alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, dokuya ve mimariye uygun seyir terasları ve kafeteryalar, yöresel figür ve donatıların olduğu hatıra alanları, herkesin yararlanabileceği amfi tiyatro ve yöresel ürün satış reyonları oluşturulacak.

DOĞALGAZ SONRASI BOZULAN YOLLAR ONARILIYOR

2019 yılında sadece Yıldızlı ve Söğütlü Mahallelerine kadar ulaşan doğalgaz hattı günümüzde bu mahallelere ilaveten Yaylacık, Dürbinar, Orta, Çolaklı, Nefsipulathane, Yeni ve Kavaklı Mahalleleri sınırlına kadar ulaşmıştır.

Akçaabat Belediyesi, doğalgaz alt yapı çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte şehrin muhtelif yerlerinde ve Yeni Mahalle’de doğalgaz sonrası bozulan yolları onarıyor; parke ve geçici betonlama çalışması yapıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Copyright © 2021 | Bu Site ALİ RIZA EROĞLU Tarafından Hazırlanmıştır.

googleplay
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial