61 Yurt Haber

Pompa Sistemleri, İklim Krizi ile Mücadelede Kritik Rol Oynuyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Pompa Sistemleri, İklim Krizi ile Mücadelede Kritik Rol Oynuyor
22 Nisan 2023 - 16:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pompa sektörünün öncü markası Masdaf, 22 Nisan Dünya Günü kapsamında yaptığı açıklamada; dünyadaki elektrik enerjisi talebinin yüzde 20’sinden fazlasını oluşturan pompa sistemlerinin iklim krizi üzerindeki etkisine dikkat çekti.

İklim krizinin dünyamız üzerindeki olumsuz etkilerini her geçen gün daha fazla hissediyoruz. Şaşıran mevsimler, dünyanın birçok noktasında yükselen deniz seviyesi, erozyon ve orman yangınları, iklim krizi nedeniyle dünyamızın karşı karşıya kaldığı sorunlardan sadece bazıları…

Sorununun merkezinde yer alan enerji ise küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık dörtte üçünü oluşturuyor. Enerji tüketiminin yoğun olduğu şehirler, iklim krizinde önemli rol oynuyor. Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı’nın (UN-Habitat ) raporuna göre, şehirler, dünya enerjisinin yüzde 78’ini tüketiyor ve sera gazı emisyonlarının yüzde 60’ından fazlasını üretiyor.

Pompalar, tasarruf önlemleri kapsamında değerlendiriliyor

Dünyanın dört bir yanındaki şehirler, iklim krizi ile mücadele kapsamında sera gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla önlemler almaya başladı. Dünyadaki elektrik enerjisi talebinin yüzde 20’sinden fazlasını oluşturan ve bazı endüstriyel tesis operasyonlarında enerji kullanımının yüzde 25 ila yüzde 90’ından sorumlu olan pompa sistemleri de şehirlerin enerji tasarrufu kapsamında değerlendirdiği konular arasında yer alıyor.

ABD Enerji Bakanlığı tarafından yapılan araştırma da bu konunun önemini gözler önüne seriyor. Araştırma, bir endüstriyel tesisin elektrik maliyetlerinin yüzde 16’sının pompa sistemlerinden kaynaklandığını gösteriyor. Sadece bu sonuç bile pompa sistemlerinin enerji verimliliğinin artırılmasında ne denli önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

“Binalarda, endüstride ve altyapı uygulamalarında, ısıtma, soğutma, havalandırma sistemlerinde ve atık su uygulamalarında kullanılan pompa sistemlerinin ilk satın alma fiyatı, tüm kullanım ömrü boyunca oluşturduğu işletme maliyetinin küçük bir kısmını oluşturuyor” diyen Masdaf Satış ve Pazarlama Direktörü Barış Geren, akıllı pompa teknolojilerinin sağladığı enerji tasarrufuna dikkat çekti:

“Avrupa Yeşil Mutabakatı sürecini destekliyoruz”

“Bir binanın veya bir fabrikanın pompa sistemlerini, yüksek verimliliğe sahip yeni bir tasarımla değiştirmek, enerji tüketimini yüzde 20’lere varan oranlarda azaltıyor; ancak bazı durumlarda yüzde 50’ye varan tasarruf da sağlanabiliyor. Böylece pompa sistemi, 1 ila 3 yıl arasında kendisini amorti ediyor.

Enerji kaynaklarının verimli kullanılmasında önemli rol oynayan pompa teknolojilerimiz ile aynı zamanda CO2 emisyonlarının azaltılmasını hedefleyerek, “Avrupa Yeşil Mutabakatı / Green Deal” sürecini de destekliyoruz.

Doğru pompa seçimi önemli

Endüstriyel tesislerde, işletmelerde ve konutlarda tüketilen enerjiden tasarruf edebilmek için doğru pompa seçimi yapılması ve böylece sistemin yüksek verimde çalışmasının sağlanması gerekiyor. Doğru pompa seçiminin ise alanında uzman mühendisler tarafından yapılması gerekiyor. Seçim yapılırken pompanın doğru boyutlandırılması, enerji sarfiyatının düşürülmesinde önemli rol oynuyor. Frekans kontrol cihazları ile Mod-Bus veya Bacnet haberleşme protokolü üzerinden pompa sistemlerine anlık erişim imkânı sağlamak da enerji kaynaklarının verimli yönetilmesine katkı sağlıyor. Uzaktan erişim özelliği ile fazladan boyutlandırılmış bir sistemde hızın yüzde 20’sinin düşürülmesi dahi enerjiden yüzde 50’lere varan oranlarda tasarruf sağlıyor. Böylece kontrol edilebilir akıllı pompa teknolojileriyle sağlanan sistem verimliliği ile; sanayide, işletmelerde ve konutlarda ki enerji giderlerinden tasarruf etmek mümkün hale geliyor.

Masdaf olarak; mühendislik kabiliyetimiz ve akıllı pompa çözümlerimiz ile dünya genelindeki iş ortaklarımıza verimli çözümler sunmanın yanı sıra iklim krizi ile mücadelede de önemli rol oynuyoruz”. dedi.

Masdaf hakkında

1977 yılında suyun ve enerjinin etkin kullanılması ve bu sayede yaşam kaynaklarının korunması ilkesiyle ve %100 yerli sermaye ile kurulan Masdaf, enerji verimliliği sağlayan, çevreci ve inovatif “pompa teknolojileri” üretmektedir.

Pompa sektörünün öncü markası Masdaf, 40.000 m² alan üzerine kurulan Düzce fabrikası ile 12.000 m² alan üzerine kurulan Tuzla fabrikasında; endüstriyel proseslerde, sulama, ısıtma ve soğutma sistemlerinde, gemi sanayinde, atık su transferinde, yangın söndürme işlemlerinde, petro-kimya sanayinde, tarımsal sulamada ve daha birçok alanda kullanılmak üzere santrifüj pompa imalatı yapmaktadır.

Masdaf, Türkiye genelinde ki yaygın bayi ve servis ağıyla, pompa teknolojileri alanında en iyi hizmeti, en kısa zamanda sunmayı misyon edinmiştir.

ERP direktiflerine uygun olarak geliştirilen, yüksek verimli pompa sistemlerini 70’ten fazla ülkeye ihraç eden Masdaf, bu ülkelerde kurduğu distribütör ve servis ağıyla da sürdürülebilir olmayı hedeflemiştir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Copyright © 2021 | Bu Site ALİ RIZA EROĞLU Tarafından Hazırlanmıştır.

googleplay
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial